Light design, s.r.o., Pajštúnska 1, 851 02 Bratislava
 

Detská izba je oveľa dôležitejší priestor v byte ako by mnohí predpokladali. Pomáha formovať duševné a fyzické zdravie detí, tu si dieťa uvedomuje, buduje a dokazuje svoj status v rodine. Detská izba je viacfunkčný priestor, v ktorom sa dieťa počas dňa hrá, učí a stretáva sa s priateľmi, ale tento priestor má aj relaxačnú funkciu. Jeho forma by mala odrážať fyzický aj duševný vývoj dieťaťa, ktorý je najmä na začiatku jeho života veľmi dynamický. Detská izba sa väčšinou na mnoho rokov stane pre jeho užívateľa teritóriom, v ktorom by sa mal cítiť pohodlne i bezpečne, preto by sme okrem vhodnej voľby nábytku mali dobre zvážiť osvetlenie miestnosti, aby si ratolesť už odmalička zbytočne nekazila oči.

childsroom_31

Aktivity detí sa menia s ohľadom na vek a pohlavie dieťaťa. Voľba osvetlenia sa preto riadi ich potrebami, no zároveň musíme vziať do úvahy, koľko detí izbu obýva. Zatiaľ čo jedináčikovi podriaďujeme osvetlenie len jeho potrebám, dvom alebo trom súrodencom musíme vytvoriť podmienky, ktoré nebudú vzájomne rušivé a budú si vzájomne vyhovovať.

childsroom_23

Je známe, že sa malé deti boja v tme. Svetlo je pre ne dôležitým prostredníkom, ktoré vytvára bezpečnú atmosféru. Nemalo by preto chýbať pri posteli. Pre batoľatá sú vhodné svietidlá so zdrojom osvetlenia s nízkym výkonom, ktorých svit dieťa neruší pri zaspávaní alebo v spánku. Na trhu sú svietidlá so špeciálnymi úchytkami priamo k detskej postieľke, ktoré sú zároveň vybavené pamäťou s niekoľkými melódiami uspávaniek. Pre malé deti je vhodné nepriame žiarivkové osvetlenie.

childsroom_34

O niečo staršie deti, ktoré už vedia ovládať svetlo ocenia modely so stmievačom. Zároveň by sme mali deťom zaistiť aby bol vypínač po ruke tak, aby dieťa mohlo kedykoľvek pohodlne, rýchlo a bezpečne rozsvietiť alebo zhasnúť. Vypínač centrálneho svetla nesmie chýbať pri dverách, no vhod príde aj pri posteli. Izbu pre deti v predškolskom veku odporúčame osvetliť priamymi žiarovkovými svietidlami alebo svietidlami s kompaktnou žiarivkou.
I vzhľad detského osvetlenia hrá významnú rolu. Dieťa odmalička formuje okolie, v ktorom vyrastá, teda významne ho ovplyvňuje a dotvára jeho estetické vnímanie. Pekne pôsobí osvetlenie s detskými motívmi, nemusíme sa báť pestrých optimistických farieb.

childsroom_05

Vždy by sme mali skontrolovať bezpečnosť svietidla a to nielen technickú stránku ale i vhodnosť použitého materiálu a tvaru.  Prednosť treba dať odolným osvetľovacím telesám, ktoré sa nedajú ľahko rozbiť, svietidlo by nemalo mať ostré hrany ani špicaté zakončenie. Ideálne sú zaoblené tvary, ktoré zároveň pôsobia pokojným a nerušivým dojmom. Výberom kvalitných stropných svietidiel eliminujeme nebezpečenstvo, že by deti zakopávali o káble, elektrické drôty alebo predlžovacie prívody. Svietidlá do detských izieb sú bežne v ponuke, často aj ako vtipný a nápaditý doplnok interiérového vybavenia.
V súvislosti s osvetlením nesmieme zabudnúť ani na bezpečnosť elektrických zásuviek aby sme deti chránili pred zranením elektrickým prúdom. V detskej izbe treba zásuvky umiestniť do výšky nedosiahnuteľnej malými deťmi alebo ich uzavrieť bezpečnostnými krytmi.

childsroom_14

Kvalitné prirodzené denné osvetlenie je podmienené orientáciou izby na južnú stranu ale môžeme ho získať aj odrazom svetla od reflexnej plochy (napríklad steny átria).
Základom každej detskej izby je centrálne svietidlo, ktorého úlohou je intenzívne osvetliť celú miestnosť tak (200 - 500 lx), aby tu dieťa mohlo pohodlne a bezpečne prechádzať. Malo by spĺňať svetelné nároky potrebné napr. pri upratovaní izby ale aj pri rozličných nepredvídateľných dynamických aktivitách. Osvetľovacie teleso a svetelný zdroj by mali byť dostatočne odolné, resp. chránené proti rozbitiu. Praktickým prvkom je už spomínaná regulácia hlavného osvetlenia prostredníctvom stmievača, ktorým možno nastaviť vhodný režim (napr. večerné zaspávanie, opatera chorého dieťaťa a pod.).

childsroom_24

Ideálne je vytvoriť nepriame osvetlenie, buď vhodným tvarovaním podhľadu a za pomoci zabudovaných svietidiel v takto vznikajúcich nikách, alebo stropným prisadeným svietidlom so zdrojom svetla smerujúcim k stropu. Dostávame takto možnosť dosiahnuť príjemnú plasticitu priestoru a miestnosť sa vtedy osvetľuje odrazom svetla od stropu a stien, takže zdroj svetla neoslňuje.

childsroom_36

Voľba ostatného osvetlenia je závislá od celkového zariadenia miestnosti. Určite by mala byť dobre osvetlená plocha, kde sa deti hrajú najčastejšie, opomenúť nemožno samozrejme kvalitné svietidlo na pracovný stôl. Okrem prirodzeného svetla dopadajúceho z okna odporúčame na stôl pevne umiestniť lampu s pohyblivým ramenom pre výškové nastavenie a zmenu smeru svetla. Vybavené by malo byť toto svietidlo energeticky úsporným kompaktným žiarivkovým zdrojom, ktorý by malo skrývať tienidlo. Svetlo zo symetrického reflektoru dopadá v tvare pravidelného kužeľa, asymetrický reflektor osvetľuje pracovnú plochu zo širšej časti. Druh osvetľovacieho telesa by mal byť orientovaný tak, aby kužeľ svetla dopadal na zošit, či knihu zo strany.
Zaujímavým riešením sú tiež kombinácie nástenných svietidiel s bodovými, najlepšie smerovateľnými osvetľovacími telesami. Tieto sa dajú v prípade potreby zamerať na pracovný stôl alebo inú pracovnú plochu, bez toho aby si deti navzájom prekážali pri hre alebo učení. Vhodným doplnením je lampa na nočný stolík alebo stojace svietidlo, ktoré môžu navodzovať odpočinkovú atmosféru.

childsroom_21

Pri osvetľovaní chlapčenskej izby preferujme technické tvary a pánske farby (šedá, čierna a pod.). Ocenenia sa určite dočká stmievač osvetlenia, prípadne ďalšie technické vymoženosti, rátať treba s prenášaním lámp a využívaním svietidiel pri najrôznejších činnostiach. V dievčenskej izbe použime romantické tvary i farby (napr. ružová, žltá, červená) a naopak odporúčame dať prednosť vzhľadu pred funkciou.
Pokiaľ obývajú jednu izbu dve deti, každé musí mať vlastné svietidlo (pri posteli, na pracovnom stole a pod.), svetlo nesmie rušiť druhého užívateľa a ideálna je kombinácia svietidiel, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.
Do detskej izby môžeme odporučiť tieniace prvky ako jednoduché záclony, polohovateľné žalúzie alebo skladaciu zástenu, ktoré sa zároveň stávajú atraktívnym doplnkom interiéru.

childsroom_32

Súvisiace

2008 - 2024 © Copyright Light Design.
hosting Firmhosting | redakčný systém neowebsystem - neonus