Light design, s.r.o., Pajštúnska 1, 851 02 Bratislava
 

Mohlo by sa zdať, že v spálni netreba riešiť osvetlenie, ale opak je pravdou. Centrálne osvetlenie ani tu nestačí, chce to viac! Spálňa je priam predurčená na intímne osvetlenie v tých najrozmanitejších podobách. Pri výbere osvetlenia spálne by sme mali brať do úvahy najmä jeho účelnosť, pretože práve táto izba je náročná na svetelné požiadavky.

bedroom_01

Nielen zariadenie ale i ideálne svetelné podmienky a teda správne zvolené svietidlá vytvárajú v spálni celkovo príjemnú atmosféru. Pri nej si potom môžeme kvalitne odpočinúť a nabrať sily do ďalšieho dňa. Základom úspechu je zvoliť najrôznejšie typy svietidiel.

bedroom_16

Na osvetlenie celej spálne inštalujeme jasné a nepriame centrálne svetlo, ktorého úlohou je osvetľovať celú miestnosť tak, aby sme sa v nej bezpečne a pohodlne pohybovali a taktiež si nekazili oči. Svetlo sa potom odráža od stien alebo stropu (odporúčame voliť svetlé odtiene), takže ak ležíme práve v posteli, nesvieti nám nepríjemne do očí, ale plynule je rozptýlené po celom priestore.

Zvoliť môžeme prisadené stropné svietidlo, ktoré by malo byť dostatočne intenzívne, ale nie príliš ostré a jeho zdroj by mal byť tienený, aby sa dosiahlo dokonalé rozptýlenie svetla po miestnosti. Z hľadiska šetrenia energetických a v neposlednom rade aj finančných zdrojov odporúčame uprednostniť úspornú žiarovku pred obyčajnou. Ako centrálne ale aj náladové osvetlenie sú tiež obľúbené najrôznejšie typy líšt a systémov (pás LED diód, žiarivkových trubíc, Agabekov, atď.), ktoré sa inštalujú do podhľadu. Ich tvar a teda i svit môžu kopírovať pôdorys miestnosti alebo môžeme zvýrazniť len časť miestnosti (napríklad nad lôžkom). Neoceniteľnou výhodu je možnosť ovládania týchto svietidiel pomocou stmievača alebo inteligentného systému s možnosťou navolenia scén osvetlenia.

bedroom_08

Doplnkové svietidlá volíme podľa zariadenia, chýbať by nemali nástenné, stolné či stojace svietidlá aby sme docielili požadovanú harmóniu. Bodové svietidlo môže byť smerované napríklad na zaujímavý predmet (rastlina, umelecké dielo). Pri voľbe týchto  doplnkových svietidiel dopredu zvážte ich umiestnenie, aby ste si domov nepriniesli pekný, no nepotrebný solitér. Príjemne však pôsobí stojaca lampa, ktorá vhodne vypĺňa prázdny priestor. Dôležité je správne osvetlenie toaletného stolíka a zrkadla z pravej i ľavej strany, kedy dosiahneme efekt bez neprirodzených tieňov.

bedroom_02

V spálni nesmie lampa chýbať pri posteli. Využívame ju v prípade, keď potrebujeme v noci vstať a nemáme k dispozícii po ruke vypínač centrálneho svetla. Vtedy sa svetlo používa ako orientačné, preto nemusí poskytovať dostatočný svit. Poslúžiť môžu i typy postelí, ktoré majú osvetlené čelo či rám postele, čo tiež pôsobí esteticky. Výsledok pôsobí efektne a navodí dokonalú intímnu atmosféru, nestačí však tam, kde sme zvyknutí si v posteli čítať. Vtedy potrebujeme samostatnú lampu.

bedroom_07

V tomto prípade vyberáme také modely, pri ktorých môžeme nastaviť smer svetla, čím docielime to, že vždy budeme mať osvetlenú požadovanú časť a nebudeme rušiť osobu spiacu vedľa nás. Vhodné sú všetky typy lámp s kĺbom v ramene a otočnou hlavicou s tienidlom, zdroj svetla zaistí klasická žiarovka (40 W). Farba svetla má byť čo najviac podobná dennému odtieňu, vhod príde i stmievač svetla. Môžeme ním plynule regulovať jeho intenzitu alebo máme k dispozícii jednu či dve polohy. Lampy sa umiestňujú na nočný stolík, prichytiť ich môžeme tiež na blízku policu, k čelu postele, v niektorých prípadoch môže prísť vhod stojaci model.

bedroom_10

Mnohokrát je súčasťou spálne šatník, vtedy je potrebné zabezpečiť dobrú viditeľnosť vo vnútri (svetelná rampa, žiarivkové svietidlo). Samozrejme pri osvetľovaní šatníkov sa nesmie zabudnúť ani na použitie správnych svetelných zdrojov, nakoľko je potrebné reálne zobraziť farbu odevov a takisto zabezpečiť ich ochranu.

Umiestnenie vypínačov centrálneho osvetlenia by sa malo nachádzať v blízkosti lôžka, aby sme si chvíle pred zaspávaním zbytočne neznepríjemňovali vstávaním. Nemenej dôležitou podmienkou príjemného oddychu v spálni je zatienenie okien.

bedroom_04

Súvisiace

2008 - 2024 © Copyright Light Design.
hosting Firmhosting | redakčný systém neowebsystem - neonus