Light design, s.r.o., Pajštúnska 1, 851 02 Bratislava
 

Kuchyňa, často prepojená spolu s priestorom jedálne je nepochybne miestom, ktoré môžeme považovať za jedno s centier našich príbytkov a teda aj z pohľadu osvetlenia je vhodné venovať tomuto priestoru primeranú dôležitosť. Treba tu zjednotiť vzhľad svietidiel a zladiť ich svetelné parametre s potrebami užívateľa, najmä s ohľadom na činnosti, ktoré sa v kuchyni vykonávajú.

Na základné osvetlenie kuchyne najlepšie poslúži výkonné stropné svietidlo, ktoré dáva príjemné difúzne svetlo, svojím charakterom podobné dennému. Vhodnou alternatívou môže byť aj nepriame osvetlenie, ktoré sa dosiahne odrazom svetelných lúčov od stropu alebo od steny. Na to dobre poslúži napríklad fabión, za ktorým sa ukryjú svetelné zdroje. Uvedené riešenie nájde uplatnenie najmä v miestnostiach s vysokými stropmi, prípadne v priestoroch, kde sa na strop nedajú umiestniť vývody. Ďalej môžeme použiť výkonné nástenné či stropné závesné svietidlá, ktoré svietia čiastočne smerom nadol a čiastočne nahor, pričom sa svetlo odráža od stropu. Dosiahneme tak optické zväčšenie priestoru kuchyne. Treba však dávať pozor na svetlú výšku priestoru a kvalitu stropu, keďže pri jeho nasvetlení sa prejavia všetky nedostatky a chybičky krásy.

Centrálne osvetlenie by mali doplniť svietidlá, ktoré osvetlia pracovnú plochu kuchynskej linky a zabezpečia primerané svetelné podmienky pri pracovných činnostiach, pretože pri príprave pokrmov na kuchynskej linke si väčšinou tienime svojím telom. Tu sa uplatnia najmä rôzne typy svietidiel, ktoré sa montujú pod horné skrinky pracovnej linky. Bežne používaným variantom sú svietidlá, v ktorých je použitá žiarivková trubica alebo série bodových halogénových svietidiel.

Mnohokrát môžeme v kuchyni vhodne využiť aj efekt nasvietenia skriniek pomocou svietidiel v rampe nad hornými skrinkami alebo osvetlenie vnútri zasklených skriniek, ktoré dodá priestoru dramatickosť a kuchynská linka tak vytvorí zaujímavú kulisu. Pri osvetľovaní pracovnej plochy však môže toto osvetlenie iba čiastočne pomôcť. Osvetlenie totiž nedosahuje hodnoty potrebné na prácu a nemožno ho považovať za hlavné osvetlenie celého priestoru.

Niekedy je súčasťou kuchyne aj jedálenský stôl. Takéto miesto zvyčajne neslúži len na rýchle občerstvenie, ale je aj miestom, kde sa stretáva celá rodina. Preto by nad stolom malo byť svietidlo, ktoré svojím vzhľadom, kvalitou svetla a lokálnym charakterom svietenia navodí príjemnú atmosféru a podporí kulinársky zážitok z konzumovaného pokrmu a celkovo zo stolovania. Vhodné je vyberať si svietidlá, ktoré rovnomerne osvetlia celý stôl, ale zároveň nebudú oslňovať stolujúcich. Najvhodnejšie sú svietidlá s tienidlami z matného skla. Príjemný estetický účinok môže mať aj nainštalovanie viacerých svietidiel so zaujímavým tienidlom. Počet a typ svietidiel a tomu zodpovedajúci počet elektrických vývodov závisia od veľkosti a tvaru jedálenského stola.

V správne navrhnutej kuchyni by sa mala intenzita osvetlenia pohybovať okolo 300 luxov (lx). Veľmi zjednodušene možno výkon svietidla s opálovým krytom určiť z merných hodnôt 7,5 W/m2/100 lx pre žiarovky a 2,5 W/m2/100 lx pre žiarivky. Tieto hodnoty platia pre výšku stropu okolo 2,6 m. V praxi to znamená, že ak chceme osvetliť kuchyňu s plochou 12 m2 jedným svietidlom na intenzitu 300 lx, budeme potrebovať svietidlo so žiarovkou s výkonom 270 W. Pri svietidle so žiarivkou postačuje na rovnakú intenzitu osvetlenia tretinový výkon, teda približne 90 W.

Výber svetelného zdroja treba zvoliť v závislosti aj od toho, ako plánujete svietidlo používať. Ak budeme svietiť trvalo, oplatí sa zadovážiť si za žiarivkové svietidlo. Obstarávacie náklady sú síce vyššie, ale spotreba je asi tretinová. Kvalitatívne parametre svetla súčasných žiariviek sú pritom porovnateľné so žiarovkovými zdrojmi. Nemalo by sa teda stať, že čerstvé mäso bude vyzerať ako pokazené, prípadne, že osviežujúce ovocie nebude do kryštálovej misy odrážať svoje pravé farby.

Osobitnou témou stojacou za uváženie, je stmievanie svietidiel, ktoré môže dotvárať celkový ráz, pocit a zážitok z priestoru a stolovania. V krátkosti možno povedať len toľko, že stmievanie sa dnes stáva už štandardom aj v priestoroch kuchyne či jedálne. Treba tiež vyvrátiť zažitú predstavu, že žiarivkové svietidlá sa nedajú stmievať, možno ich stmievať podobne ako žiarovky, no so stmievaním treba rátať už pri návrhu elektroinštalácie.

Súvisiace

2008 - 2024 © Copyright Light Design.
hosting Firmhosting | redakčný systém neowebsystem - neonus